Svindlere løb med flaske fyldt med mønter for 9.000 kroner
Mand i 60'erner blev narret af kriminel, der udgav sig for at være fra banken. Med sig tog svindleren både hævekort og en flaske med mønter for 9.000 kroner.
Senest opdateret: onsdag 10. december 2025
En mand i 60’erne i Odsherred blev tirsdag aften narret af svindlere, der udgav sig for at være fra banken. Med sig tog gerningsmanden ikke blot mandens hævekort – men også en flaske fyldt med mønter til en samlet værdi af omkring 9.000 kroner.
Ifølge politiet blev den ældre mand ringet op af en person, der sagde, at der var problemer med hans konto. Kort efter dukkede en mand op ved døren for at “hjælpe” og tog både hævekortet og flasken med mønter med sig.
Flasken med mønter på 9.000 kroner skiller sig ud som et usædvanligt bytte for de kriminelle. En sådan opsparing kan veje over 20 kilo – et billede på mange års møjsommeligt opsamlede småpenge, der nu er væk.
Den ældre mand beskriver gerningsmanden som slank, 40-50 år og skaldet. Han var iført mørkt tøj.
90-årig snydt for 15.000 kroner
En time senere blev pårørende til en 90-årig mand i samme område kontaktet af kriminelle i en lignende sag. Her var den ældre mand blevet narret til at udlevere sit betalingskort til to personer, som hævdede, at de kom fra banken.
Kort tid efter blev der hævet 6.000 kroner fra kontoen. I alt blev den 90-årige snydt for 15.000 kroner.
Begge sager efterforskes som bedrageri af Midt- og Vestsjællands Politi.
Sådan undgår du at blive snydt
• Udlever aldrig hævekort, koder eller kontanter til nogen – heller ikke personer, der siger, de er fra banken eller politiet.
• Ring altid selv til banken på det kendte nummer, hvis du bliver i tvivl.
• Tal med familie eller venner, hvis du oplever noget mistænkeligt.
• Kontakt straks politiet på telefon 114, hvis du er blevet udsat for svindel.
Bliv sikker med SeniorTryg.dk
På hjemmesiden SeniorTryg.dk kan du holde dig opdateret om digitale svindelmetoder, få gode råd til, hvordan du beskytter dig mod cyber-kriminelle og se, hvad du gør, hvis du er blevet svindlet.
Du kan tilmelde dig gratis nyhedsbrev fra SeniorTryg.dk, der udsendes en gang om måneden med nyheder og info.
Du kan læse om seniorer, der har været udsat for svindel og prøve et interaktivt spil. Her lærer du, hvad du skal være opmærksom på – hvor du kan være sårbar overfor kriminelles forsøg på svindel.
Bag SeniorTryg.dk står Danmarks næststørste ældreorganisation Faglige Seniorer med støtte fra Offerfonden.
Først publiceret: onsdag 10. december 2025
Artiklen er sidst opdateret onsdag 10. december 2025 kl. 12:32