Peter Olesen

80-årige forfatter og foredragsholder Peter Olesen. Foto: Henrik Bjerregrav

80-årige Peter Olesen er fortsat aktiv: Ingen planer om at stoppe

Den tidligere studievært Peter Olesen rundede forleden 80 år. Nu er han aktuel med en ny bog, og han har ingen planer om at sætte farten ned.

Senest opdateret: mandag 2. februar 2026

Det er ved at være en del år siden, at Peter Olesen slog sit navn fast og sidenhen blev en af de mest rutinerede studieværter i landet.

I godt og vel 14 år fra 1976-1990 bød han danskerne velkommen til TV-Avisen, og siden da har han blandt andet arbejdet som foredragsholder og skrevet et hav af bøger.

Den 28. januar rundede Peter selv 80 år, men det har nødvendigvis ikke betydet, at han har haft et behov for at sætte tempoet ned.

Det fortæller han selv i forbindelse med et interview om hans nye bog “Ældste København – Fortsat i brug”. En titel, der på mange måder også beskriver hans eget liv som senior.

“Bogen hedder “Ældste København – Fortsat i brug”, og jeg er en ældre herre, der fortsat er i brug, så jeg er stadig aktiv. Jeg holder foredrag, skriver bøger og er nysgerrig. Der er ingen, der bliver 80, som ikke kan mærke alderen, der fører forskelligt med sig, men jeg er i vældig god form af en 80-årig. Og jeg kunne ikke tænke mig at stoppe med at lave noget.”

“Vi laver noget skidt og bras, som ikke holder”

Det er ikke nogen hemmelighed, at Peter Olesen har en dyb interesse for arkitektur, og det er også årsagen til, at han har valgt at skrive bogen, der giver folk et indblik i københavnske bygningers historie såsom Helligåndshuset, Nyboder og Rosenborg.

“20 steder, der viser, at der ligger perler med høj alder rundt omkring, og det tænker man nødvendigvis ikke på, når man går en tur ned ad Strøget,” fortæller Peter og påpeger, at der selvfølgelig er et budskab med bogen.

Bogomslag til Ældste København - fortsat i brug af Peter Olesen med en buet indgang, der åbner sig mod en brostensbelagt gårdsplads omgivet af gule bygninger, hvor sollyset kaster skygger og et træ i det rolige sceneri.

“Og så er en af mine pointer, at det, vi laver i dag, får nok ikke lov til at leve i 500-700 år. Der må vi nok erkende, at sådan bygger vi ikke i dag, så det kan holde. Vi laver noget skidt og bras, som ikke holder særlig længe.”

Ifølge Peter skyldes forringelsen, at man i dag bruger andre materialer, end man gjorde dengang.

“Man brugte helt andre materialer. Vi kan tage et eksempel som Holmens Kirke, som startede som ankersmedje på Holmen, og den blev bygget om til kirke i 1619. Der er ikke en mursten, som har rokket sig siden. Alt holder. I dag bygger vi med beton, og det holder ikke længe. Materialerne er ikke lavet til, at det skal holde i 100 år. Det er et voldsomt forbrug.”

“Nyboder kan du skrive tilbage til 1600-tallet, og der bor folk stadig. Det er de samme ydervægge. Måske skal vinduerne skiftes ud, men grundelementerne fra gulv til loft er det samme 400-500 år efter. Det er jo interessant.”

Afslutningsvis fortæller Peter også, hvordan andre seniorer kan få gavn af bogen.

“Hvis seniorer interesserer sig for historie, skønhed og ordentlighed, så er der en masse oplysninger. Man bliver klogere. Det er ikke en guide, du går med i hånden, men du kan orientere dig hjemmefra.”

Vind bogen

Bogen udkom 28. januar 2026 på forlaget Frydenlund. Vejledende pris er 299,95 kroner.

Vi trækker lod om tre eksemplarer af bogen “Ældste København – Fortsat i brug”. Første vinder bliver trukket onsdag 11. februar.

Vind Ældste København – Fortsat i brug

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
Navn
Ja tak(Påkrævet)
This field is hidden when viewing the form

Først publiceret: mandag 2. februar 2026
Artiklen er sidst opdateret mandag 2. februar 2026 kl. 23:45

Se, hvad vi ellers skriver om:

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
  • Gå ikke glip af nyheder fra Faglig Seniorer

  • This field is hidden when viewing the form