Portræt af Mette Frederiksen ved åbningen af Folketinget.

Mette Frederiksen holder sin første tale som statsminister for firkløverregeringen.

Folketingets åbning: Følg med her

Der er en del traditioner i Folketingets åbningsuge. Statsministeren holder åbningstale tirsdag og der er åbningsdebat torsdag.

Senest opdateret: tirsdag 6. oktober 2026

En traditionsrig uge i dansk politik er igang med Folketingets åbning tirsdag og åbningsdebat torsdag.

For seniorer bliver der især grund til at spidse ører, hvis statsministeren kommer ind på:

  • Folkepensionen – kommer der nyt om pensionisternes økonomi?
  • Pensionsalderen – bliver der sagt mere om fremtidens pensionssystem?
  • Pensionskommissionen – hvad skal den undersøge, og hvornår går arbejdet i gang?
  • Tandlægeregningen – kommer der nyt om planerne for tandpleje?
  • Priserne i supermarkedet – regeringen har varslet lavere moms på fødevarer.

Indtil videre er der ikke kommet konkrete oplysninger om nye initiativer i åbningstalen.

Her får du et overblik over nogle af de vigtigste elementer i åbningsugen:

Hvad skal der ske tirsdag?

Folketinget åbner altid den første tirsdag i oktober.

Mødet i Folketingssalen, der bliver overværet af blandt andre kong Frederik og dronning Mary samt prinsesse Benedikte, bliver indledt klokken 12.

Mødet ledes af aldersformanden, som er det medlem, der har siddet længst tid i Folketinget. Det er i år for første gang udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), som har været folketingsmedlem siden 1994.

Som første punkt på dagsordenen vælges formanden for Folketingets Præsidium og dermed Folketinget for det kommende år.

Folketingets formand kommer som hovedregel fra et af de største partier i tinget og har næsten altid mange års erfaring i Folketinget.

Det bliver ikke tilfældet i år, eftersom et politisk flertal peger på Henrik Frandsen fra Moderaterne, Folketingets sjettestørste parti. Han har blot været medlem af Folketinget siden 2022 og afløser Søren Gade (V).

Politisk kommentator Noa Redington kalder Henrik Frandsen “en dygtig politiker”.

“Men det er specielt, at Folketinget får en formand, som ikke er det, man vil kalde en senior. I al den tid, jeg kan huske, har den person, man har valgt til Folketingets formand, været en person med en vis anciennitet, som kunne repræsentere hele tinget på kryds og tværs,” siger han.

Den seneste formand, der havde en ret kort folketingskarriere bag sig, var H.P. Clausen (K). Han havde kun siddet lidt over to år i Folketinget, da han i 1989 blev formand, men han havde dog været minister i tre et halvt år.

Ud over formanden vælges også fire næstformænd for Folketinget. De kommer i år fra Socialdemokratiet, SF, Venstre og Dansk Folkeparti, som er de fire største partier i Folketinget.

Efter valget holder den nyvalgte formand en tale, hvorefter statsminister Mette Frederiksen (S) holder åbningstalen.

Her gør hun status over rigets tilstand og fremlægger dele af regeringens lovprogram for det kommende folketingsår.

Lovprogrammet, som sidste år fyldte 61 sider, bliver typisk lagt ud på Statsministeriets hjemmeside under åbningen.

Noa Redington mener, at det er svært at sige, hvad der bliver regeringens vigtigste prioriteter, for “det springer lidt fra uge til uge”.

Han peger på, at der inden for den seneste tid først har været stor fokus på elevers faglige færdigheder i folkeskolen og spørgsmålet om Grønlands fremtid, og nu er der finanslov, grisefirepart, og hele spørgsmålet om den grønne omstilling.

“Det er en statsminister, der møder frem med sin ottende åbningstale, men det har aldrig set så diffust ud. Det er en retningsløs regering, og derfor er det også vigtigt, at statsministeren kan give regeringen noget retning, siger Noa Redington.

Hvad sker der torsdag?

Torsdag afholdes den traditionsrige åbningsdebat, som nogle gange er trukket ud til et godt stykke ud på natten.

Sidste år valgte Folketinget at indlede debatten allerede klokken 08.00 i stedet for klokken 09.00. Medregnet pauser til frokost og aftensmad løb debatten alligevel op i knap 16 timer, da den sluttede lidt før midnat.

Åbningsdebatten tager afsæt i statsministerens åbningstale, og debatten handler ofte om regeringens planer, men andre aktuelle emner fra ind- og udland kan også komme med.

Partiernes politiske ordførere får ordet i rækkefølge efter størrelsen på folketingsgrupperne, og bagefter kan folketingsmedlemmerne stille spørgsmål til den aktuelle ordfører på talerstolen.

Når alle partiernes ordførertaler er afsluttet, har statsministeren igen ordet, hvorefter alle medlemmer kan komme med korte bemærkninger.

Hvis ordførerne ønsker det, går åbningsdebatten videre til anden runde. Folketingsmedlemmer, for eksempel løsgængere, kan også komme med et privatistindlæg.

Den anden ordførerrunde afsluttes også med et indlæg fra statsministeren, hvorefter ordførere og andre igen kan komme med korte bemærkninger.

Først publiceret: tirsdag 6. oktober 2026
Artiklen er sidst opdateret tirsdag 6. oktober 2026 kl. 09:34

Se, hvad vi ellers skriver om:

og
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
  • Tilmeld nyheder fra Faglig Seniorer og vind en flaske 'Alder Bedste Bitter'

  • This field is hidden when viewing the form