
Få overblikket: 17 forslag i finansloven for 2027, der har betydning for seniorer
Regeringens finanslovsforslag indeholder både flere penge til pensionister, forbedringer af sundhedsvæsenet og strammere regler for seniorpension og boligstøtte.
Senest opdateret: fredag 9. oktober 2026
Flere penge til pensionister, gratis tandpleje til udsatte og bedre hjælp til mennesker med demens. Men også strammere regler for seniorpension og boligstøtte.
Regeringens finanslovsudspil for 2027 byder på både forbedringer og forringelser for seniorer.
Her får du overblikket over 17 forslag, der kan få betydning for din økonomi, sundhed og hverdag.
Pension og tilbagetrækning
1. 1.000 kroner ekstra om måneden til pensionister: Regeringen vil indføre en ny, permanent ydelse til folkepensionister med de laveste indkomster og formuer. Ydelsen bliver på godt 1.600 kroner før skat, svarende til 1.000 kroner efter skat. Mere end 150.000 pensionister ventes at få del i ordningen i 2027. Ikke alle vil nødvendigvis få det fulde beløb.
2. Flere kan få ældrecheck: Formuegrænsen for ældrechecken skal hæves, så flere folkepensionister kan få den årlige ekstraudbetaling. Den nye formuegrænse er endnu ikke offentliggjort. Regeringen afsætter samlet 2,1 milliarder kroner årligt til dette forslag og den nye månedlige pensionsydelse.
3. Arne-pensionen stiger med 3.095 kroner: Ydelsen ved tidlig pension skal forhøjes med 3.095 kroner om måneden fra 1. januar 2027. Samtidig vil regeringen fastholde adgangsalderen på 64 år for årgangene 1963-1965, så de berørte kan få mulighed for tidlig pension i op til fire år.
4. Efterlønnere får bedre mulighed for at arbejde: Regeringen vil lempe modregningsreglerne for efterløn og tidlig pension, så det bedre kan betale sig at arbejde ved siden af ydelsen. De konkrete nye fradragsregler er endnu ikke offentliggjort.
5. Sværere at få seniorpension: Fra 2028 skal nye ansøgere ifølge forslaget vurderes i forhold til alle typer job og ikke kun deres seneste arbejde. Arbejdsevnen skal være varigt nedsat til højst 15 timer om ugen i alle typer job. Regeringen forventer at spare 800 millioner kroner årligt i 2030. Ændringen kræver opbakning fra partierne bag seniorpensionsordningen.
Sundhed og ældrepleje
6. Gratis tandpleje til førtidspensionister og udsatte: Regeringen vil bruge 600 millioner kroner i 2027 og 900 millioner kroner årligt fra 2028 på gradvist at indføre gratis tandpleje for førtidspensionister og særligt udsatte. Folkepensionister bliver ikke automatisk omfattet. Målet er gratis ikke-kosmetisk tandbehandling til alle i 2035.
7. 680 millioner kroner til ny demensplan: Regeringen vil styrke indsatsen for mennesker med demens og deres pårørende. Der er lagt op til 170 millioner kroner årligt i perioden 2027-2030. Mere end 100.000 danskere anslås at leve med demens.
8. Hurtigere hjælp til kronisk syge: Kronikerpakken for hjertesygdomme skal fremrykkes fra 2029 til 2028, mens pakken for mennesker med kompleks multisygdom fremrykkes fra 2031 til 2029. Alle fem kronikerpakker skal dermed være indført i 2029. Der afsættes yderligere 511,5 millioner kroner i perioden 2028-2030.
9. Syv timers ledsagelse til ældre med synshandicap: Regeringen afsætter 30 millioner kroner i 2027 til at videreføre ledsagerordningen for ældre med synshandicap, som ikke er omfattet af servicelovens almindelige ordning. De skal fortsat kunne få syv timers ledsagelse om måneden. Regeringen vil finde en varig løsning.
10. Flere penge til sundhedsvæsenet: Regeringen afsætter 200 millioner kroner årligt fra 2027 til 2030 til sundhedsområdet. Pengene kan blandt andet bruges til større udbredelse af glukosemålere til mennesker med diabetes. Den endelige fordeling er ikke besluttet.
Bolig og privatøkonomi
11. Ny formuegrænse for boligstøtte: Nye ansøgere skal efter forslaget ikke kunne få boligstøtte, hvis husstandens likvide formue overstiger 500.000 kroner. Ændringen skal alene gælde nye ansøgere og ikke personer, der allerede modtager boligstøtte. Regeringen forventer at spare 840 millioner kroner i 2030.
12. Mere hjælp til huslejen: Regeringen vil permanent fordoble en pulje til målrettet huslejehjælp til 30,5 millioner kroner årligt. Kommunerne skal kunne hjælpe økonomisk udsatte borgere med høje boligudgifter, eksempelvis ved risiko for udsættelse.
13. 200 millioner kroner ekstra til fjernvarme: Fjernvarmepuljen skal tilføres yderligere 200 millioner kroner i 2027. Pengene skal understøtte udbygningen af fjernvarme og omstilling fra olie- og gasfyr. Der er ikke tale om et automatisk tilskud til den enkelte boligejer.
14. Ændringer i arveafgiften: Fra 2028 vil regeringen hæve bundfradraget for boafgift til 566.000 kroner, opgjort i 2027-niveau. Samtidig foreslås en ekstra afgift på 15 procent af den del af boet, der overstiger 10 millioner kroner. Generationsskifte af erhvervsvirksomheder undtages fra den ekstra afgift.
15. Større aktiesparekonto: Regeringen vil hæve indskudsloftet på aktiesparekontoen til 500.000 kroner og forhøje grænsen for aktieindkomst, der beskattes med den lave sats. Forslaget kan få betydning for seniorer med opsparing i aktier.
Tryghed og samfund
16. Flere penge til politiets efterforskning: Politiet skal have yderligere 65 millioner kroner i 2027 til blandt andet efterforskning og forebyggelse af økonomisk kriminalitet og voldskriminalitet. Pengene er ikke specifikt øremærket bekæmpelse af digital svindel mod ældre.
17. En milliard kroner til beredskabet: Regeringen vil afsætte en milliard kroner årligt i perioden 2027-2030 til at styrke Danmarks civile beredskab. Forslaget handler blandt andet om samfundets evne til at håndtere kriser og alvorlige hændelser.
Bonus: Ekstra skattelettelse til seniorer i arbejde
Seniorer, der fortsætter med at arbejde i de sidste fem år før folkepensionsalderen, kan få et ekstra beskæftigelsesfradrag. Ordningen blev aftalt med finansloven for 2026 og kan give en betydelig skattelettelse. Fradraget kommer oven i det almindelige beskæftigelsesfradrag og skal gøre det mere attraktivt at blive på arbejdsmarkedet.
Hvornår gælder de nye regler?
Forslagene er fremlagt 9. oktober og er endnu ikke vedtaget. Nogle ændringer foreslås gennemført i 2027, andre først fra 2028 eller senere. Flere kræver særskilt lovgivning eller politiske aftaler.
Kilde: Finansministeriet, Et stærkere forsvar af Danmark – et styrket Danmark at forsvare, finanslovsforslaget for 2027
Læs sammendrag af finanslovsforslaget her (36 sider)
Læs artikler her om regeringens forslag til finanslov her:
Finanslov 2027: 1.000 kroner mere til pensionister – men også strammere regler
1.000 kroner mere om måneden efter skat: Over 150.000 pensionister får del i ny ydelse
Ældrecheck 2027: Flere pensionister kan få penge
Tidlig pension 2027: Du kan få 3.095 kroner mere om måneden – se de nye regler
Nye regler: Regeringen vil gøre det sværere at få seniorpension
Kronisk syg? Nu vil regeringen fremrykke hjælpen til tusindvis af patienter
Gratis tandlæge fra 2027: Her er dem, der får glæde af de nye regler
På efterløn? Nye regler skal gøre det mere attraktivt at arbejde
Ekstra beskæftigelsesfradrag til seniorer: Få op til 9.500 kroner i skattelettelse
Først publiceret: fredag 9. oktober 2026
Artiklen er sidst opdateret fredag 9. oktober 2026 kl. 12:14


