Virksomheden er politianmeldt af Forbrugerombudsmanden. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Lokketilbud hos Elgiganten udløser politianmeldelse

Santander Bank og Elgiganten lovede lån uden omkostninger. Nu er de anmeldt af Forbrugerombudsmanden.

Senest opdateret: mandag 20. januar 2025

Finansier din MacBook helt uden omkostninger”.

Sådan lød en af annoncerne fra Elgiganten i et samarbejde med Santander Consumer Bank.

Sammen tilbød de kunder et forbrugslån til køb af Elgigantens produkter, men trods annoncernes ord var lånene alligevel ikke helt uden omkostninger.

Det skriver Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse, hvor myndigheden oplyser, at den derfor har politianmeldt både banken og Elgiganten for at overtræde markedsføringsloven.

Forbrugerne skulle nemlig både betale etableringsomkostninger og faste månedlige gebyrer for lånene, skriver Forbrugerombudsmanden.

“Når en virksomhed annoncerer med, at et lån er omkostningsfrit, så må der i sagens natur ikke opkræves nogen form for rente eller lånegebyrer af forbrugerne,” siger forbrugerombudsmand Torben Jensen i pressemeddelelsen.

“Desuden skal forbrugerne have tydelige oplysninger om, hvad det koster at låne penge til at købe et produkt. Begge dele følger af markedsføringsloven, som Elgiganten og Santander Consumer Bank efter vores opfattelse dermed har overtrådt.”

Klager fra forbrugere

Ifølge pressemeddelelsen har Forbrugerombudsmanden i december 2022 modtaget tre klager fra forbrugere over reklamerne.

Eskild Pedersen, der er chef for Santander Consumer Banks kommunikation i Norden, henviser i et skriftligt svar til Elgiganten “for yderligere kommentarer”.

“Der er tale om annoncer indrykket af Elgiganten, uden at banken har gennemgået eller godkendt dem på forhånd,” skriver han.

Elgiganten beklager 

I en skriftlig kommentar skriver Elgiganten, at “alle forbrugere har haft adgang til at låne omkostningsfrit i vores varehuse i hele landet”, og at der er opstået “forvirring”, fordi tilbuddet kun gjaldt køb i et fysisk varehus og ikke online.

I kommentaren understreger Elgiganten, at dette også stod i de fleste annoncer, men at det ved en fejl ikke har stået i opslag på Facebook.

“Elgiganten er ærgerlige over og beklager, at der manglede informationer i nogle opslag, og at der dermed kunne opstå forvirring om et i øvrigt reelt og rigtigt godt tilbud om lån uden omkostninger,” skriver Therese Skov, der er PR- og kommunikationsansvarlig for virksomheden.

“Vi tager med os, at vi skal være endnu tydeligere i selve kampagneopslagene om, hvor tilbuddet gælder.”

Først publiceret: torsdag 16. januar 2025
Artiklen er sidst opdateret mandag 20. januar 2025 kl. 12:52

Se, hvad vi ellers skriver om:

  • Gå ikke glip af nyheder fra Faglig Seniorer

  • Dette felt er skjult, når du får vist formularen
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.