De positive effekter af en sænkelse af momsen på grøntsager vil - udover at kunne redde liv - også være godt for klimaet.

Lav moms på grønt kan spare 3.200 liv i Danmark om året

Billigere frugt og grønt har en markant sundhedseffekt sammenlignet med en droppet sukkerafgift.

Senest opdateret: tirsdag 2. september 2025

Regeringen vil dele slikposer ud til befolkningen og med deres ord gøre det lettere at være børnefamilie i dag ved at fjerne afgiften på sukkervarer, chokolade og kaffe.

“Jeg havde klart foretrukket, at man dropper momsen på grøntsager. Det vil kunne spare danskerne op mod 3.200 dødsfald om året,” siger Jørgen Dejgård Jensen, der er professor på Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi på Københavns Universitet.

Få viden med Videnskab.dk

Faglige Seniorers nyhedsbrev samarbejder med Videnskab.dk, der med 1 million brugere om måneden er Danmarks mest besøgte populærvidenskabelige medie.

Videnskab.dk dækker forskningen bredt – fra kultur og samfund til sundhed, teknologi og naturvidenskab – og guider rundt i videnskabens forunderlige og forbløffende verden. Troværdighed, forståelighed, tilgængelighed og underholdende formidling er værdier, der gennemsyrer alt, Videnskab.dk arbejder med.

Videnskab.dk drives efter publicistiske principper med uafhængig, samfundsoplysende journalistik på et tilstræbt objektivt grundlag.

Driften finansieres af en finanslovsbevilling fra Uddannelses- og Forskningsministeriet og støtte fra fonde.

Han står bag et nyt studie, der dokumenterer de positive effekter af en sænkelse af momsen på grøntsager, som udover at kunne redde liv vil være godt nyt for klimaet, skriver Videnskab.dk.

“Jeg må indrømme, at jeg har svært ved at se fornuften bag at fjerne sukkerafgiften. Billigere slik vil næppe gøre noget godt for folkesundheden,” siger Jørgen Dejgård Jensen.

Flere fordele ved billigere grøntsager

Sammen med KU-kollega Clara Garcia Bouyssou og forskere fra Tyskland og England har Jørgen Dejgård undersøgt sundhedsgevinsterne af at fjerne momsen på grøntsager og sætte momsen på kød og mejeriprodukter op i alle de europæiske lande.

“Prisfald fører til ændring i forbrugsvaner. Og ifølge vores beregninger vil sundhedsudgifterne falde, og vi vil i Danmark kunne spare op til 3.200 menneskeliv årligt,” siger Jørgen Dejgård Jensen.

Flere grøntsager og frugt og færre oksebøffer og fede mejeriprodukter vil have følgende fordele for europæere, ifølge studiet:

  • Omkring 170.000 færre vil dø af blandt andet hjertekarsygdomme, diabetes og tarmkræft årligt
  • De økonomiske gevinster af de færre årlige kostrelaterede dødsfald er vurderet til mere end 100 milliarder kroner
  • Udledning af CO2 vil falde med mellem 5 og 6 procent, fordi færre vil købe kød og mejeriprodukter, der har et højt CO2-aftryk.

Christoffer Clemmensen, der forsker i metabolisme og fedme på Københavns Universitet, er helt enig i studiets konklusioner.

“Selvom det er svært at sætte tal på reddede liv, tror jeg, at billigere grøntsager ville kunne give et kæmpe løft til folkesundheden i hele Danmark.”

Grøntsager er ekstremt nærende, fiberrige og fyldt med vitaminer og mineraler, som vores kroppe har brug for, for at holde sig sunde og raske.

Det er altså ren win-win for sundheden at fjerne momsen på grøntsager, ifølge forskerne.

Mere bøvlet

I Danmark adskiller vi os fra resten af de Europæiske lande ved at have en fast moms på alle varer: 25 procent. Det gælder både fødevarer, tøj, sko, elektronik og alle næsten andre produkter på markedet.

Vi skiller os også ud ved at være det land i Europa, der har højst moms på grøntsager, kun overgået af Ungarn med 27 procent.

Men selvom grøntsager altså er exceptionelt dyre herhjemme, vil det ifølge økonomiminister Stephanie Lose være meget bøvlet, hvis man skulle sænke momsen på grøntsager.

Hun siger til DR, at man først ville kunne implementere den ændrede moms på tomater, gulerødder, porre osv. om tre til fem år, hvis vi gik i gang nu.

Kan lade sig gøre

“Det er sværere at pille ved momssystemet på vores dagligvarer end ved afgifter på sukker, chokolade og kaffe,” siger Jørgen Dejgård Jensen.

Kaffe, chokolade og sukker er nemlig omfattet af såkaldte “punktafgifter”, der er ekstra afgifter på, hvad man historisk har betragtet som luksusvarer og ikke basisvarer.

“Men det betyder altså ikke, at det er umuligt at ændre momssystemet,” indskyder forbrugs- og fødevareforskeren.

De øvrige EU-lande har særlige IT-systemer i supermarkederne, der gør det let at håndtere forskellige momssatser.

“Jeg synes, det er det helt rigtige at gøre. Til gengæld forstår jeg slet ikke regeringens nye forslag om at droppe sukkerafgiften. At man vælger at sænke priserne på de mest ulødige og sundhedsskadelige produkter. Det er helt sort og alarmerende uambitiøst,” siger Christoffer Clemmensen.

Læs mere på Videnskab.dk:

Sådan spiser folk, der får en sund alderdom

Fermenteret kål reparerer skader, som stammer fra usund kost

Undgå fem risikofaktorer for hjerte-kar-sygdom, og lev ti år længere

Hvad mener du?

Bør Danmark fjerne moms på grøntsager? Din holdning er velkommen på Faglige Seniorers Facebook-side.

Først publiceret: mandag 1. september 2025
Artiklen er sidst opdateret tirsdag 2. september 2025 kl. 23:27

Se, hvad vi ellers skriver om:

, og
  • Gå ikke glip af nyheder fra Faglig Seniorer

  • Dette felt er skjult, når du får vist formularen
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.