En smilende sygeplejerske i hvid uniform med et stetoskop taler med en ældre kvinde under sit vagt i ældreplejen.

Medarbejdere fra Indien og Filippinerne. De skal være med til at afhjælpe manglen på personale i ældreplejen.

Medarbejdere fra Indien og Filippinerne skal hjælpe i ældreplejen

Kommende medarbejdere skal lære dansk i hjemlandet og tage en uddannelse i Danmark, før de kan arbejde som social- og sundhedsmedarbejdere. Nu er der valgt en partner, som skal stå for rekrutteringen.

Senest opdateret: tirsdag 6. oktober 2026

Ældre i Danmark skal fremover kunne få hjælp og pleje af medarbejdere fra Indien og Filippinerne. De skal være med til at afhjælpe manglen på personale i ældreplejen.

Arbejdet er nu et skridt videre. Børne-, Ældre- og Boligministeriet har sammen med Udenrigsministeriet valgt den tyske virksomhed GIZ til at stå for rekrutteringen i samarbejde med danske Carelink Gruppen og AOF Syddanmark & Bornholm.

Kontrakten er endnu ikke indgået. Det ventes at ske, når den ventetid, der følger efter udbuddet, er udløbet.

Skal lære dansk før afrejsen

De kommende medarbejdere skal forberede sig i deres hjemland, inden de rejser til Danmark. Her skal de blandt andet have en introduktion til social- og sundhedsfaget og følge cirka 12 måneders danskundervisning.

Underviserne skal være dansktalende og have de nødvendige kvalifikationer. Danske SOSU-skoler skal stå for introduktionen til faget.

I Danmark skal deltagerne fortsætte med både uddannelse og dansk. Deltagere fra den indiske delstat Kerala skal uddanne sig til social- og sundhedsassistenter, mens deltagere fra Filippinerne skal uddanne sig til social- og sundhedshjælpere.

De skal ansættes på lige vilkår med deres danske kolleger.

Minister advarer om akut mangel

Mange kommuner har allerede svært ved at finde og fastholde medarbejdere i ældreplejen. Ifølge ministeriet ventes manglen at stige markant i de kommende år.

“Vi risikerer at stå med en akut mangel på kvalificeret arbejdskraft i ældreplejen inden for ganske få år,” siger børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark.

Han understreger, at rekruttering fra udlandet kun er en del af løsningen. Regeringen vil også fremlægge en langsigtet plan sammen med kommunerne og de faglige organisationer. Den skal blandt andet få flere medarbejdere til at blive i faget og styrke uddannelsen.

Ministeren fremhæver også betydningen af sproget:

“Det er nemlig afgørende, at de nye kolleger i den danske ældrepleje får gode danskkundskaber og en forståelse for den danske kultur, så de kan møde vores ældre på en tryg og værdig måde.”

Antal og ankomst er ikke oplyst

Danmark indgik aftalen med Filippinerne i december 2025 og med Kerala i januar 2026.

GIZ skal sikre, at rekrutteringen følger Verdenssundhedsorganisationen WHO’s etiske retningslinjer for at hente sundhedspersonale fra andre lande. Kommunerne skal desuden have hjælp til at tage imod de nye medarbejdere på arbejdspladsen og i lokalsamfundet.

Ministeriet oplyser ikke, hvor mange medarbejdere der skal komme, eller hvornår de første ventes til Danmark.

Først publiceret: tirsdag 6. oktober 2026
Artiklen er sidst opdateret tirsdag 6. oktober 2026 kl. 10:01

Se, hvad vi ellers skriver om:

, , og
  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
  • Tilmeld nyheder fra Faglig Seniorer og vind en flaske 'Alder Bedste Bitter'

  • This field is hidden when viewing the form